Bydlet – jak, kdy, kde?

V současné době není mladým lidem, kteří si chtějí pořídit své vlastní bydlení, co závidět. Nemají to vůbec jednoduché. Jsou samozřejmě mezi i nimi výjimky, pokud mají například velkou finanční podporu od rodičů.

Všichni víme, že dnešní bydlení je hodně drahé. Zvlášť v těch velkých městech. Ale i v malých obcích nebo na vesnicích bydlení není o moc levnější. Pořídit si vlastní byt nebo dům bez zadlužení, tak to je snad jen ve snu.
klíče od vlastního domu

Bydlet ve městě má určitě plno výhod. Zvlášť, pokud nemusíte dojíždět do zaměstnání 2 – 3 hodiny denně. Takže pokud bude v tomto směru dobrá dostupnost, tak máte i vyhráno.

Ve městech je zvlášť pro mladou generaci pohodlný život. I když je město „drahé“, je zde velká možnost kulturního a sportovního vyžití, MHD umožňuje snadnou dopravu jak do obchodů, školy, školky, k lékaři atd. Každé město má svá krásná místa se zelení a klidem.

Velkou nevýhodou jsou určitě vysoké nájmy a vysoké náklady, které se týkají bydlení, jako je cena vody a stočného, cena služeb za odpad apod. Proto možná mnoho lidí touží žít ve vlastním bytě nebo mít svůj domek. Chtít žít slušně a na úrovni je normální.
vlastní bydlení po rekonstrukci

Mladé rodiny, nebo i jedinci, si dovolí mít hypotéku na bydlení přibližně v 30 letech. I později. Mezitím bydlí, jak se dá. U rodičů, v podnájmu, bydlení, které jim nevyhovuje. Ale pokud touží po vlastním bydlení, tak šetří. Protože k vyřízení hypotéky dnes potřebujete mít ušetřeno alespoň 20% z hodnoty pořizované nemovitosti. Pokud někomu finančně pomohou rodiče nebo rodina, tak se svého vysněného bydlení mohou dočkat i dříve.

V současné době je možnost si pořídit i bydlení, které není tak moc drahé. Ale většinou je to mimo město. Pokud máte možnost pozemku s povolením stavby, nebo na pozemku rodičů, můžete si pořídit mobilní dům, který nebude tak drahý jako klasická stavba, ale budete mít své vytoužené soukromí a pohodlí.

Je mnoho rodin i jedinců, kdy jejich příjem je hluboko pod průměrem. A protože nájemní bydlení je drahé, stojí za to požádat o příspěvek na bydlení. Nemusíte se stydět. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSP) se podrobně dozvíte, co k této žádosti budete potřebovat. A je tam i kalkulačka, která vám spočítá, jakou částku byste mohli získat. Jen nesmíte zapomenout, že jak příjmy, tak výdaje se dokladují za poslední 3 měsíce.