Tak trochu bláznivá móda

Vzpomínáte? Na módu 80 let se prostě nedá zapomenout! S některými jejími prvky se samozřejmě můžeme setkat i v u některých současných modelů. Jak známo, móda se vrací! I dnes jsou na pultech obchodů například „plesnivé“ džíny nebo legíny.dívka v lesklých legínách

Co se k nám tenkrát ze „západu“ nedostalo, to jsme šikovně napodobili, vytvořili, ušili! Nezapomenutelné byly modely, u kterých se oblečení, účes a líčení „namíchalo“ tak, že jste na první pohled nerozeznaly, zda je obléká dívka nebo mladík! Osoba, která vedle vás tančila v rytmu diska nebo vás třeba jen míjela na chodníku, měla oblečen model stírající rozdíl mezi pohlavím. Takový zdůrazňoval pas střihem či širokým páskem a ramena pomocí často velmi výrazných vycpávek. Frčel vlnitý účes s ofinou. Když se přírodních vln ve vlasech nedostávalo, pomohla trvalá ondulace. Moderní byly pestrobarevné oční stíny a výrazné oční linky. Doplňky tvořily mohutné řetězy všeho druhu a velké náušnice. Nosilo se vše v lesklé a třpytivé. Co tehdejší módu charakterizovalo?žena s kudrnatými vlasy s ofinou

Hranatá ramena a útlý pas
Hrany byly vytvářeny často obrovskými vycpávkami. Dávaly se nejen do kabátů a sak, ale i do všech halenek, triček, šatů, overalů i svetrů. Pokud měl člověk vlastní ramena širší a nechtěl ve všem vypadat jako „nakorbený“ hráč amerického fotbalu, byl nucen stále vycpávky ze všeho oblečení párat. Hojně se používalo výrazných pásků různých barev a z různých materiálů. Často měly hodně výrazná zapínání. Nosily se i přes delší svetry. K tomu legíny či pružná minisukně, někdy obojí najednou.

Pestrá nabídka kalhotové módy
Módu kalhot ovládly legendární legíny. Oblékali je všichni a nosili je všude. Někdy šlo o modely hodně divokých barev a lesku. Obouvaly se k nim nejen tenisky, ale také lodičky na vysokých jehlách. Ženy i muži měli v samozřejmě v oblibě nadčasové džíny. Ty originálních značek byly ovšem k dostání jen v Tuzexu. Módní byly džíny „chemicky ošoupané“, tzv. „plísňáky“. Z kalhotových střihů byl pro tuto dobu charakteristický tzv. „mrkváčový“ střih. Nohavice byly od úzkého pasu směrem dolů rozšířené, pak se postupně ke kotníkům zužovaly tak, že jste sotva protáhli nohu.

Pestré disco i tvrdý rock
Móda se inspirovala pestrostí a leskem diska. Oblečení i doplňky byly často pošité barevnými flitry. Nosily se velké barevné náušnice, lesklé „lakované“ pásky a boty. Drsnější rock a punk přinesly kožené bundy a kalhoty, robustní koženou obuv, výrazné řetězy, cvočky, nášivky a špendlíky. A také zdobení různých částí těla pircingem!