Fotovoltaiku můžete využít i v zahrádkářské kolonii nebo u mobilního domu


Uvažujete o instalaci fotovoltaické elektrárny v Plzni či kdekoli jinde? Proč ne, stačí si spočítat celkové náklady na pořízení a údržbu, znát jejich životnost, účinnost a efektivitu a spočítat, zda se vám tímto způsobem vyplatí vyrábět elektřinu nebo třeba ohřívat vodu.

Fotovoltaika také ohřívá vodu

Co je to fotovoltaika, bude s velkou pravděpodobností většina z vás vědět, ale někteří lidé již netuší, že lze tímto způsobem také efektivně ohřívat vodu. Kupříkladu tehdy, jestliže máte nainstalovanou výkonnější soustavu, a přebytek elektrické energie hlavně v letním období nebudete odesílat do rozvodné sítě, ale využijete jej pro ohřívání vody v bojleru, případně, máte-li bazén, pro ohřev bazénové vody.

fotovoltaické panely

Další možností je přímý ohřev vody v bojleru fotovoltaickými panely, kdy se stejnosměrný proud vyrobený v panelech přivede do regulátoru a následně je využíván uvnitř bojleru topnou spirálou. Tento způsob ohřevu vody je efektivnější, než klasickým způsobem tzv. termickými články, a to z toho důvodu, že termický panel potřebuje k ohřevu vždy přímé sluneční paprsky, zatímco fotovoltaika je v provozu i v době, kdy je slunce pod mrakem, a to i při zcela zatažené obloze. Samozřejmě, že je v oblačných a zatažených dnech výkon těchto panelů nižší, ale rozhodně není nulový.

fotovoltaika na střeše

Fotovoltaika v mobilních dřevostavbách

Pro montáž fotovoltaických panelů a přidruženého zařízení neexistuje žádná podmínka, co se týče sklonu střechy či typu objektu. Není vůbec žádný problém systémy montovat třeba na kůlnu, na rovnou střechu garáže, a dokonce i na zastřešenou pergolu. Podmínkou je pouze nosnost krytiny, střešní konstrukce a ostatních stavebních konstrukcí s ohledem na hmotnost panelů.

Týká se to samozřejmě i mobilních domů, které jsou určené pro celoroční pobyt. Panely se instalují na speciální držáky, které zajistí potřebný sklon vůči slunci, a pokud by byl problém umístit je na střechu, mohou být nainstalovány přímo na zemi. Někdy je instalace panelů na zemi dokonce výhodnější z hlediska výkonu celé soustavy.