Jak fungují akcie a akciový trh?

Asi není nikoho, kdo by si nepřál být bohatý, a to ideálně bez toho, že by musel pracovat. Zdálo by se, že se jedná o oxymóron, ale přesto existují možnosti, jak toho dosáhnout, které nevyžadují vyhrát hlavní výhru v loterii.

Jednou z nich je investování na akciovém trhu. Jedná se o poměrně dobrou možnost, jak peníze vydělat. Jen je však třeba si uvědomit, že jsou s tím spojena i určitá rizika a že je nutné dobře uvážit, zda je zrovna tato cesta pro vás vhodná. Protože věřte, že skutečně není pro každého.

burza

Abychom se mohli rozhodnout, zda do toho půjdeme nebo ne, je třeba nejprve pochopit, jak fungují akcie a vlastně celý tento akciový trh a na jaká rizika zde můžeme narazit.

Zjednodušeně řečeno to funguje tak, že nakoupíte akcie, když je jejich cena nízká a prodáte ji, když je vysoká. V ideálním případě se bude jednat o vrcholy, tedy o moment, kdy je na svém nejnižším a následně nejvyšším bodě. Rozdíl mezi částkou, kterou jste za danou akcii zaplatili a tou, za kterou jste ji prodali, je pak váš zisk.

Zní to skutečně jednoduše. Avšak jako všude, i zde narazíme na háček. Je zde totiž poměrně velké riziko, že o své peníze přijdete. Jak je to možné?

burza2

Jednoduše proto, že ceny akcií se nechovají vždy tak, jak bychom si přáli. Často nastane nějaká nečekaná událost, která je posune úplně jiným směrem, než bychom chtěli a nakonec můžeme být rádi, pokud se nám je podaří prodat za polovinu ceny, za kterou jsme je koupili.

Pak je zde ještě fakt, že i když vše vyjde přesně podle našich představ (což se prakticky nikdy nestane), stále je nutné najít kupce, který bude ochoten je od vás za danou cenu odkoupit, místo aby počkal, až jejich hodnota opět klesne.

Dále je tu otázka, zda máte dostatek peněz pro tyto investice. Pokud si nejste jisti, je nejlepší se poradit s některým z finančních poradců. Ti vám rozhodně pomohou.