Kupujete byt? Přečtěte si, co všechno musíte zvážit před jeho pořízením

Každý z nás jednou vyletí z rodného hnízda a koupí si vlastní bydlení. První problém jsou peníze, samozřejmě, ale pokud vám půjčka vyjde, a to buď na bydlení, nebo hypotéka, určitě se budete poohlížet po místě, které vám bude vyhovovat ve více směrech, než je jenom dostatečně velké místo nebo požadovaný počet pokojů. Jde také o to, abyste byli spokojeni s lokalitou, se staven celého domu, ale také například můžete myslet na to, že by poblíž mělo být dostupné MHD, případně blízko obchod, lékárna nebo škola a školka pro vaše děti.

·         Vzdálenost bytu je důležitá
Výběr lokality bytu je stejně důležitý jako výběr bytu samotného. Pokud máte malé děti, školka a škola by měly být ve vzdálenosti do patnácti minut pěšky. Rozhodně byste měli myslet na to, že budete muset dojíždět do práce, nakupovat, nebo třeba jezdit za rodinou nebo přáteli. Jak je to s parkováním? Jak daleko je MHD? Lékárna? Obchod? Supermarket?

·         V jakém stavu je dům?
Nejde jenom o stav bytu, ale celého domu. Ovšem měli byste přemýšlet o tom, jak je na tom byt. Potřebuje rekonstrukci? Vidíte stopy po plísni, vlhkosti, škůdcích? V jakém stavu je kuchyň? Jak vypadají podlahy? V jakém stavu je koupelna a toaleta? Vyzkoušejte, v jaké funkčnosti jsou všechna světla, okna, dveře, digestoř, stupačky, balkony, vany nebo umyvadla.

Ovšem také se podívejte, v jakém stavu jsou rozvody. Měli byste se také zaměřit na to, v jakém stavu je dům. Po revitalizaci? S novým výtahem? S vymalovanými stěnami? S novými zvonky a schránkami? Chystá se dům zateplovat nebo dělat nový výtah případně spravovat střechu?

·         Služby a jiné náklady
Projděte si, jakým způsobem jsou domy vytápěny, případně jaké jsou základy na energie. Jak velké jsou tepelné úniky? Jaká je energetická náročnost toho domu? Ovšem také se dobře podívejte, na jakou světovou stranu je byt orientovaný? A v jakém patře máte byt? Nezapomeňte na fond oprav.

Zveřejněno v Nezařazené