Mánie neboli shopaholismus

Kdo by si jednou za čas neudělal radost v podobě nákupu pěkného oblečení apod. Někdy zkrátka je pořízení pěkného kousku do šatníku náplastí, jako je například neshoda s partnerem, pracovní vyčerpanost díky pracovnímu nasazení apod. Mnohdy užití si dne stráveného nakupováním je i určitým způsobem coby relaxace.

žena při placení

Rovněž proč nevyužít jednou ročně různé slevy v rámci nákupu. Stejně tak před Vánocemi je lákadlem nákupní horečka v podobě Black Friday apod. Ale všeho s mírou.

 

Kdy se jedná již o závislost

 

Kdo je již závislou osobou na nakupování, jedná především kompulsivně, tj. že jsou nákupy nutkavou záležitostí a není schopen tuto potřebu regulovat, i když šatní skříň přetéká oblečením a boty není ani již kam dávat. Nakupování a hlavně výběr i pořízení zboží se stává pro shopaholiky až drogou. Pro řadu z nich pak následně přichází doba pro výčitky. Nicméně i tak je ze strany shopahaholiků nereálné eliminovat tuto záležitost a podlehnou nakupovací mánii opět. Někdy za několik dní, někdy již následující den. Zásadně jde o nákupy věcí, které nutně nepotřebují a přesahují jejich finanční limit a možnosti, které si mohou tito lidé dovolit.

nákupní středisko

I muži mohou být posedlí nákupy

 

Shopaholismus je sice typický pro ženy. Často je posedlost nákupy přivlastňována jen něžnému stvoření. Avšak i mezi muži se najdou závisláci na nakupování. U pánů drsňáků se nejedná o oblečení, ale zejména je to kvalitní a dokonalá elektronika, počítače, drahé automobily. Tak jako žena schovává pod lež svou posedlost nakupováním s tím, že konstatuje, že kabelku již má dlouhou dobu. Tak u muže to funguje na obdobné fázi. Jen muž vše odůvodňuje, že je to děláno a pořízeno pro rodinu.

 

Problémy aneb kdy vše vyplave na povrch?

 

Útrata nejen výplaty, ale prostě vyššího finančního obnosu za den či dva, je problémem. Mnozí to řeší pořízením dalších kreditních karet, navýšením kontokorentu nebo dokonce půjčkou. Peníze rychle ubývají a půjčky a zadluženost narůstá. Shopaholic zkrátka využije k nákupu a k placení veškerých možných metod , neboť se mnohdy není schopen ovládat a náležitě hlídat.

výprodeje všude

Pomoc a je reálná i svépomoc?

 

Kdo si věří, že zvládne tento problém eliminovat svépomocí, může zkusit několik osvědčených rad, jako je například vyhýbání se návštěv obchodních nákupních center, nakupovat potraviny v menších obchodech nebo absolvovat nákupy s někým či pověřit nákupem někoho z rodiny.


Zveřejněno v Nezařazené