Pouto mezi otcem a dítětem – jak ho vytvořit?

Láskyplné vztahy mezi matkou a dítětem se formují na základě biologie. Pro matku je snazší vytvořit si k dítěti pouto, jelikož bez něj by dítě pravděpodobně zemřelo. Naše biologie je proto nastavena tak, aby matky dítě milovaly a chránily. Jak je to ale se vztahem mezi otcem a dítětem?
Jak si vytvářejí pouto k potomkovi matky
1.       Proces těhotenství mateřskému instinktu napomáhá
2.       Kojení je také důležitým poutem mezi matkou a dítětem
3.       Doteky a mazlení, fyzický kontakt s děťátkem je pro mateřský instinkt základní
4.       Dětská řeč, komunikace a žvatlání matky na dítě
sestřih chlapečka
Co je důvodem, že si matky vytvoří vztah k dítěti jednoduše? To je hormon, který zaplaví mozek při kontaktu s miminkem – oxytocin. Tento hormon naše tělo vylučuje, když jsme šťastní nebo když si vytváříme důležitá pouta. Například zážitky a vzpomínky s přáteli nebo s rodiči, fyzický kontakt s partnerem ve formě mazlení, ale také objímání přátel nebo rodiny.
–          Prohlubování vztahů matky s miminkem
Tím nejdůležitějším v prvních měsících života dítěte je pohled do očí. Dítě si zapamatuje tvář matky jako první, protože ji vídá nejčastěji. Pohled do očí, mimika ve tváři a také váš hlas je to, co bude pro miminko znamenat bezpečí po celý jeho život.

A co otcové?

Hluboké pouto není dálo biologicky. Otec může mít se svým potomkem stejně důležité a blízké vztahy, jako má dítě s matkou.
–          Děti u otců reagují převážně na doteky
Otcové mají většinou roli hravou. Mají s dítětem dělat skopičiny, hrát si s nimi, mazlit se s nimi jinak než matky.
ručička miminka
Jiný mechanismus
Zatímco matky mají starost o dítě biologicky danou, otcové se o ni musejí snažit. Věnovat se dítěti hne od narození, formovat s ním vztah. Muži se proto nesmějí bát interakce s novorozeňaty. Právě věk dítěte do tří měsíců je určující, co se vztahu s otcem týče.