Základy přesného měření

Měření je ve strojírenství velmi důležitá záležitost, přičemž potřebujeme k němu kvalitní měřidla. S nimi musíme umět správně zacházet a eliminovat chyby.

Základy přesného měření

Eliminujte chyby

Obecně pro výrobu je velmi důležité měření, protože bez ní nelze dosahovat dobrých výrobků. Jejím cílem je zjistit požadovanou hodnotu veličiny, přičemž těch je nespočet a většinou měření každé vyžaduje speciální metodu. Záleží také hodně na tom, jaké přesnosti chceme dosahovat, protože takovému truhláři může stačit pravítko, ale kontrolor si třeba musí vzít do ruky mikrometr.

výrobní výkres

Naším cílem při měření je eliminovat veškeré chyby a nepřesnosti, jak jenom to jde, aby byla pro nás naměřená hodnota dostačující. Chybu může být způsobena hned několika různými faktory. Tím prvním je lidský faktor, za což můžou třeba problémy se zrakem či nepozornost. Hned dalším je chyba v měřicích přístrojích, protože ty můžou být špatně kalibrované, poškozené, znečištěné a tak dále. Posledním faktorem je vliv okolního prostředí, protože se nám mění teplota, vlhkost a jiné parametry, které se nám můžou měnit, s čímž musíme počítat.

Přesná měřidla

Bez toho, abychom měli přesné měřidlo se rozhodně dále nepohneme, protože to je rozhodně naprostý základ. Například posuvná měřítka se po určité době posílají do specializovaných firem, kde je očistí, zkontrolují a hlavně seřídí. Sice už při výrobě jsou kladeny vysoké nároky, přičemž tolerance prodávaných měřidel jsou opravdu velmi malé.

práce s trojúhelníkem

Ovšem vlivem opotřebení a také používání je zapotřebí právě jejich revize a servis, aby se zase dosáhlo potřebných parametrů. Správně se rozhodnou musíme rozhodně už při koupit, protože my budeme používat dané měřidlo ve výrobě a kontrole. Mnohdy využijeme rozhodně také sinusové pravítko. To je velmi šikovná pomůcka, díky které si nastavíme úhel k rovině. Nejčastěji ji můžeme vidět v podobě desky a dvou válečků, jenž právě umožňují naskladnění desky. Takové určování úhlu se mnohdy hodí, a proto ve firmách zabývající se kovovýrobou má své uplatnění.