Bio a přírodní kosmetika zažívá svůj rozkvět

Pokud půjdete do koupelny a vezmete svůj jakýkoliv oblíbený krém, šampón či mýdlo, je více než pravděpodobné, že po přečtení obsahu a uvědomění si, že tyto věci přichází do kontaktu s Vaší pokožkou, na Vás půjdou mrákoty. Tyto přípravky totiž obsahují více ropy, silikonu a umělých vůní než jakékoliv prospěšné či aspoň zdraví nezávadné látky. A to je důvod, proč přírodní a bio kosmetika zažívá svůj rozmach a zajímá se o ní stále více lidí.

To, co si nanášíme na kůži, bychom neměli podceňovat, protože kůže všechny tyto “jedy“ vstřebává – jsou to hlavně silikony (šampóny), minerální oleje (z ropy, pleťové krémy), pěnidla (šampóny, pasty na zuby = vše, co pění), parafín (krémy) či parabeny (téměř ve všem kvůli konzervaci!).

Oproti tomu přírodní kosmetika je výhradně jen z látek, které mají rostlinný (jíl) nebo živočišný původ (vosk). Jsou minimálně zpracovány, a proto na ně reagují dobře např. i osoby, které mají na běžné přípravky alergické reakce.

Existuje i dekorativní přírodní kosmetika. Zde se hold člověk musí smířit s faktem, že rozdíl oproti tomu, na co jsme zvyklí, je opravdu výrazný. Barvy na vlasy chytají pozvolna a až po několikáté aplikaci. Řasenka bude vypadat jemněji a přirozeněji, rozhodně není nijak výrazná. I když asi běžná kosmetika se Vám bude líbit víc, Vaše pleť bude určitě vděčnější za přírodní kosmetiku.

Jak mám zjistit, že doopravdy kupuji přírodní a nezávadnou kosmetiku?

Na internetu existuje dnes již řadu e-shopů či adres kamenných obchodů, které se přímo na prodej této kosmetiky zaměřují. Pokud však jdete nakupovat do běžné drogerie a zajímá Vás, co kupujete, tak máte dvě možnosti:
· Číst složení
· Certifikáty

Číst složení je poměrně zdlouhavý proces, pokud nejdete koupit jen jeden krém a ještě má tu nevýhodu, že se musíte v daných látkách vyznat, protože i např. silikony mají různé názvy a mnoho podob. Na druhou stranu pokud máte přehled, nikdo Vás nemůže oklamat.

Certifikátů je opravdu mnoho a člověk potřebuje lehkou praxi, aby se v nich vyznal. Certifikáty mají mnoho úrovní a neoznačují pouze bio kosmetiku, ale např. i takovou kosmetiku, která nebyla testovaná na zvířatech.

Zveřejněno v Nezařazené