Blahodárná pampeliška

Ženy se rády zasní nad žlutě rozkvetlou loukou a zamyslí se nad recepty, které jdou z pampelišek vytvořit. Například žlutá kvítka rozvaří v silném cukerném roztoku a udělají z nich nahnědlý blahodárný pampeliškový med.
Děti nad výskytem pampelišek zajásají a nadšeně tvoří věnečky, což je složitá a bezohledně tvořivá práce s nevalným výsledkem.
květ pampelišky
Majitel trávníku si rve několik zbývajících vlasů a zahradník pohlédne do brožury na zlikvidování pampelišky a dávkování selektivního herbicidu.
Včely vesele lezou z květu na květ, sbírají pyl, až jsou jím celé obalené.
Bylinkáři ví, že pampelišek je velké množství druhů od těch, které každý zná až po metrové druhy. Chlupaté nebo sladkolisté, hořké až lahodně salátové. Z pampelišek se sbírá naprosto vše. Kořen, list, stopka plná bílého mléka a samotný květ.
Pampeliška stimuluje tvorbu trávicích šťáv v žaludku, slinivky i střeva a podporuje tvorbu činnosti žluči, která čistí játra. Podporuje detoxikaci organismu, Snižuje pocit hladu, uvolňuje křeče v břiše, bolesti slinivky a zvláště žlučníku.
Pampeliška s kopřivou dohromady se chovají velice tonizačně, vyloženě dodávají energii možná lépe než exotický ženšen.
pampeliškový med
Sušený kořen pampelišky podporuje celkové trávicí pochodu od žaludku až po střeva. Dobrý je i na krev čistící směsi a při cukrovce.
Používání pampeliškového medu má vliv na játra, přes ně také na některé respirační alergie, někdy také na zažívací nebo kožní. Pokud mají děti pylové i jiné alergie, doporučuje se přes zimu denně sníst 2-3 lžičky pampeliškového medu.
Když si budete chtít zpestřit jídelníček špenátem z listů pampelišek je dobré vybírat podle chuti. Prostě Vám musejí chutnat. Pampelišky s těžkými životními podmínkami nejsou vůbec dobré. Pampelišky si můžete pěstovat i na záhonku, jsou to tak zvané salátovky.

Zveřejněno v Nezařazené