Kouzlo neobjevené Albánie

S přítelem jsme se dlouhou dobu rozhodovali, kde strávíme letošní dovolenou. Společně jsme nad tímto tématem přemýšleli snad někdy od ledna – nejdříve jsme tedy uvažovali o Španělsku, později jsem ho přesvědčila pro Řecko, kde jsem byla asi ve 14 letech, a v té době jsem si ho úplně zamilovala. No a nakonec jsme se k překvapení všech rozhodli pro Albánii, a upřímně musím říci, že tato země má své trvalé místo v mém srdci.

vlajka Albánie

Jakmile se to však dozvěděli naši rodiče, dostávali jsme otázky jako „Není tam válka?“, „Jste si jistí, že je to bezpečné?“ nebo „Kde to proboha je?“. I přesto, že oni se báli, my jsme se těšili a všechno důležité jim vysvětlili.

Jedná se o stát ležící na Balkánském poloostrově, mezi jehož sousedy patří Řecko nebo Černá Hora. Pobřeží zde omývá Jaderské moře, které tedy zejména v naší oblasti nebylo úplně průzračné, což bylo způsobeno tím, že na pláži se vyskytuje opravdu velmi jemný písek, tudíž se voda velmi rychle zakalí.

Jelikož to není v rámci našeho státu až tak rozšířenou destinací, ráda bych zmínila ještě pár informací. Co se týče jazyka, kterým se tam dorozumíte, tak se ničeho nebojte, angličtina vám bohatě stačí. Na druhou stranu však existují také místí obyvatelé, kteří anglicky nemluví, a se kterými se domluvíme rukama a nohama.
výhled na moře

V tomto státě neexistuje žádný pevně stanovený řád městské dopravy, takže je lepší použít k dopravě do měst taxíky. Pokud byste však chtěli zažít trochu toho adrenalinu, je nutné dojít na čerpací stanici, počkat až přijede autobus, na který zamáváte a jedete. V autobuse se kupuje jízdenka, která stojí 60 leků, což je v přepočtu 12 Kč.

Jak jste mohli pochopit již v předchozím odstavci, jedná se o velmi dobrou destinaci pro náš národ, jelikož je to zde opravdu levné. Krabička cigaret zde stojí cca 60 Kč, sladké typu Snickers či Mars ve dojitém balení zhruba 10 Kč.

Tak co, zaujala vás Albánie a chtěli byste se do ní podívat nebo máte nějakou svou oblíbenou destinaci, kterou byste doporučili ostatním?