Cesta na sever

Na severu je krásně. Norsko, Švédsko, Island… Ať už se chcete na dovolenou vydat kamkoliv do „zimy“, je třeba si uvědomit různé věci. Musíte myslet na to, že naše Česká republika se nachází v ideálních podmínkách k žití, a cestování zde není nijak složité. V severských státech tomu však může být úplně jinak.
Pokud se chystáte cestovat automobilem po těchto zemích během léta, nemělo by dojít na žádné extrémně neočekávané události. Pokud si však chcete užít romantický pohled na zasněžené pláně, speciální výbava bude nezbytná.
lyžař a sníh
Pokud hodláte cestovat autem, a i v něm nocovat, je rozhodně nutností pořídit externí topení. Mrazivé noci byste s tím běžným v autě jen tak nezvládli. Stejně tak je vhodné, pořídit si nejméně jednu náhradní autobaterii. Právě i díky externímu topení, ale také kvůli extrémně nízkým teplotám, které mohou autobaterii pomoci s vybitím, případně ji úplně zničit.
norská příroda
Sledujte aktuální informace. V těchto zemích je běžné, že jsou některé silnice v horských oblastech uzavřeny. Některé jsou běžně uzavřeny v určitých obdobích. Jiné však mohou být uzavřeny kvůli aktuální situaci. Sledovat informace o počasí je také nezbytné. Uvíznutí v horách během sněhové bouře by mohlo být totiž fatální.
Přes veškerou vaši snahu, zamezit takové situaci se může stát, že někde na delší dobu uvíznete. V automobilu byste měli mít připravené zásoby přibližně na pět dní. V těchto extrémních podmínkách může opravdu trvat i několik dní, než se k vám dostane pomoc. Proto se vybavte trvanlivými potravinami a zásobou pitné vody.
zasněžené auto
V některých zemích jsou povoleny i pneumatiky s ostny. Samozřejmostí by pro vás však na takovéto dovolené měly být sněžné řetězy.
Kromě těchto jednoduchých rad je nutné si před cestou nastudovat i základní zákony z dané země. Jaká je maximální rychlost ve městě? A jaká na dálnici? Kolik reflexních vest je nutné v automobilu mít? A je snad povolená jistá hladina alkoholu v krvi? Zjistěte si vše potřebné, než vyrazíte do konkrétní destinace a zároveň raději dopředu počítejte i s případnými komplikacemi!

Zveřejněno v Nezařazené