Není dovolená jako dovolená

Taky se vám rozzáří obličej, když se řekne dovolená? A komu ne? Pokud nejste zarytí workoholici, tak dovolená je nejpříjemnější část roku, na kterou se těší skoro každý. Vypadnout z pracovního koloběhu a chvíli relaxovat potřebuje jednou za čas snad každý. Teda kromě již zmíněných workoholiků. Ti se cítí tak potřební, že si nějakou nutnost oddechu nepřipouští, a nakonec to odnáší to nejcennější, jejich zdraví.
mušle, pláž a moře
Máte radši aktivní dovolenou strávenou např. objevováním krás přírody na kole nebo prostřednictvím pěší turistiky? Nebo vám spíše vyhovuje pasivní dobolená strávená doma na zahradě nebo opalováním se u bazénu či moře? Preferujete spíše určité roční období na dovolenou? V zimě sníh, hory, lyžování. V létě sluníčko, koupání, bazén či moře. Vše má něco do sebe. Záleží na každém jednotlivci, jaké dovolené dává přednost. Účelem dovolené však je zrelaxovat, zabavit se, odpočinout si od pracovních povinností a nabrat síly do práce. Ne nadarmo se ji říká dovolená na zotavenou.
Ale není dovolená jako dovolená. Existuje dovolená, která se jenom jako dovolená tváří a mylně se tak i nazývá, ale ve skutečnosti o nějakém odpočinku nemůže být ani řeč. Mateřská či rodičovská dovolená má od typické dovolené hodně daleko. Ale mnoho lidí, zejména můžu, si péči o malé dítě opravdu představuje jako dovolenou v pravém slova smyslu. Kdyby se dělala anketa mezi matkami, tak by pravděpodobně každá druhá matka odpověděla, že by byla raději v práci. Péče o malé dítě je opravdu vyčerpávající. Ten, kdo řekne, že si matka s dítětem celý den jenom hraje, tak je na velkém omylu.
matka si hraje s dítětem
Ti, co toto tvrdí by si to měli vyzkoušet na vlastní kůži. Není to jenom o hraní si s dítětem. Minimum spánku, zajištění základních potřeb dítěte a do toho všeho se ještě postarat o domácnost, je pěkná fuška.  Být neustále v jednom kole a zároveň ve střehu, za to by se měly rozdávat medaile. Ten, kdo vymyslel pojem rodičovská či mateřská dovolená byl 100 % chlap. Závětem tedy z toho všeho plyne, že každý tráví dovolenou dle libosti, ale každá dovolená nemusí být zrovna dovolená.