Úroda z balkónu

Pokud máte rádi zahradničení moc dobře víte, jak dobrý pocit je, vypěstovat si vlastní ovoce, zeleninu, bylinky anebo třeba jen květiny. Problémem je, že i když je tato činnost vašim koníčkem, nemůžete ji provozovat, protože bydlíte v bytě a nemáte žádnou zahradu, kde byste mohli svůj skrytý talent uplatnit. To se ale mýlíte! Zahradničit můžete klidně i na svém balkóně.

Hlína se semínky

Základem je samozřejmě určení toho, co chceme pěstovat. Tedy, zda se zaměříme na květinovou oázu či máme tendence vypěstovat si něco dobrého k snědku. Tato skutečnost totiž rozhoduje o tom, jak balkon rozvrhnout. Než s něčím začnete je dobré se na balkon postavit, a upřesnit si, kde nám zavítají sluneční paprsky, kam nikoli, na jakou světovou stranu je balkon orientován a zda nám zde bude pršet. Na chvíli se tedy zaměřme na již zmíněnou orientaci, která zásadně určuje, co se zde bude dát pěstovat. Je-li váš balkon orientován na sever moc velké štěstí nemáte, protože sem slunce moc nezavítá. Můžete zde pěstovat například pažitku, meduňku, mátu a petrželové listy. Pokud chcete ale zarytě pěstovat jahody, je možné, že urostou, ovšem bez slunce nebudou tak červené a slaďoučké. Na sadbu bylinek je dobrá také strana východní. Máte-li orientaci na západní a jižní, můžete si výskat, protože je přímo vhodná pro teplomilné rostlinky, jako jsou například rajčata, papriky, jahody, lilek a středomořské bylinky, jako je levandule, tymián, rozmarýn nebo třeba šalvěj.
Rostlina v dlani

Volba nádoby, do niž budete sázet, je zcela na vás. Může se tak jednat o nejrůznější květináče, truhlíky nebo bedýnky. Dbejte na to, aby měly ale rostlinky dostatek prostoru. Důležitější částí ovšem je, kdy rostlinky sázet. Pokud chcete vypěstovat například rajčata nebo papriky, nezapomínejte na to, že si tyto rostlinky nejdříve musíte předpěstovat doma v teple. Postačí vám tak okno, kde svítí nejméně 10 hodin denně světlo.

Následně se sazeničky přesouvají ven, většinou v polovině května, aby bylo jisté, že nám vlivem mrazů neumřou. Zvolit musíte také vhodnou půdu podle toho, co má daná rostlinka ráda. Některým totiž vyhovují spíše kyselé půdy a jiným naopak písčité. V této fázi už jen nezapomínejte na pravidelné zalévání, kontrolu před škůdci a případným přihnojováním a uvidíte, že při finální konzumaci vám bude chutnat mnohem více než z obchodu.